Aki nem hiszi, járjon utána...
Anyukám mindig azt mondja, hogy Ő nem tud kelt tésztát készíteni... neki sose sikerül... stb. Amúgy gyerekkoromban volt, hogy egy héten 7x sütött süteményt, persze nem kelt tésztásat, de a lényeg, hogy járatos a konyhában, azonban ettől mégis ódzkodik. Bennem 2014-ben mozdult meg valami, hogy elkezdjek a konyhában ténykedni, addig csak muszájból segítettem anyukámnak, meg 1-2-szer a páromat szerettem volna meglepni valamivel. Aztán elkezdtem főzős műsorokat nézni, meg újságokat venni, most már a könyveknél tartok és ki tudja mi jöhet még? :)
Amit ez alatt a "hihetetlen hosszú" 5 év hétvégi konyhatündér időszak alatt megtanultam: Nem kell félni a kelt tésztától! Van pár egyszerű aranyszabály, amit ha betartasz tökéletes kalácsot tehetsz az asztalra húsvétkor (és érvényes a többi kelt tésztára is, úgyhogy akkor is hasznosítható). Ha nekem sikerül, Neked is menni fog!
Lássuk az aranyszabályokat:
- szobahőmérsékletű hozzávalók: készítsd ki a pultra már az előtte lévő napon
- szitáld át a lisztet, hogy levegősebb legyen a tészta
- mindenből annyit tegyél bele, amennyit ír a recept (ez bármilyen más süteményre is igaz), kivéve a folyadékból
- az előírt folyadéknak a 80-90%-át tegyük bele először, majd ha összeállt a tészta és keménynek érezzük, mehet bele a maradék
- a zsiradékot nem szabad az elején beletenni és dagasztáskor is csak több részletben
és íme a recept:
Elkészítési idő:
Hozzávalók:
a kovászhoz:
- 2,5 dl langyos tej (tényleg elég ha langyos)
- 2 ek. liszt
- 25 g élesztő (friss)
- 1 tk. cukor
a tésztához
- 50 dkg finomliszt
- 1 db tojás
- 6 dkg cukor
- 10 dkg olvasztott vaj
- 1 kk só
tetejére:
- 1 tojás sárgája
- 1 tk tejföl
Elkészítés:
- A kovászhoz a langyos tejben elkeverjük a cukrot, majd belemorzsoljuk az élesztőt, hozzáadjuk a lisztet, óvatosan megkeverjük egyszer és félretesszük 15 percre, amíg felfut.
- Addig megolvasztjuk a vajat (ezt majd csak a végén kell beletenni), átszitáljuk a lisztet, beletesszük a sót, a cukrot és a tojást, majd mehet bele a kovász és elkezdjük összeállítani a tésztát. Amikor már elvegyültek a hozzávalók, jöhet a kihűlt vaj apránként. Addig dagasztjuk, amíg homogén tésztát nem kapunk, ami nem ragad. Ekkor takarjuk le, majd hagyjuk kelni 40 percet.
- Kelesztés után gyúrjuk át a tésztát és vágjuk annyi részre, ahány fonásból szeretnék készíteni. Gömbölygessünk belőlük kis cipókat, majd takarjuk le és pihentessük 15 percet.
- Gyúrjuk át ismét a cipókat és hengergessünk belőlük hurkákat, majd a végüket összefogva fonjuk be a kívánt formához (ne legyen se laza, se szoros). Helyezzük át a tepsire, majd kenjük meg a tetejét a tejföllel elkevert tojássárgájával és pihentessük 20 percet.
- Végezetül kenjük át még egyszer és süssük meg 180 fokra előmelegített sütőben 40 perc alatt.